10 Kasım 2010 Çarşamba

Here is my secret. It is very simple: It is only with the heart that one can see rightly; what is essential is invisible to the eye.

Bu aralar kendimle ilgili düşüncelerle boğuşurken 1 hevesle açtığım bloğuma uğramadığımı farkettim. Ama o kadar da mood'suz bir durumdayım ki ne yazacağımı da bilemedim. Bütün gün çalıştım (halen daha ofisteyim), bütün gazeteleri okudum. Fakat ne yaptığımı ve ne okuduğumu hatırlayamıyorum bile. Biraz "ruh" gibiyim açıkcası. Kariyerimle ilgili, hayatımla ilgili o kadar şey düşünüyorum ki... Muhtemelen 28 yaş sonrası evlilik, kazanç ve yaklaşan +30 sendromu geçiriyor olabilirim.

Ha bire koştur koştur birilerinin düğününe gitmekten, birilerine hediye almaktan, ne giyeceğimi düşünmekten, koştur koştur işe gelmekten ve koştur koştur eve gitmekten veya birileri kırılmasın diye gözümden yorgunluk akarken eğlenmeye çalışmaktan ciddi anlamda bunalmış vaziyetteyim. Yerinde olursa "hayvan" gibi çalışarak halen hayatıma yapılan yatırımın, maddi / manevi 1000'de 1'ini çıkaramamış olmaktan da rahatsızım. Bazen hayat çok kolay bazen ise çok zor duruyor karşımda. Acaba bu ruh halimle mi ilgili yoksa bu büyük şehrin ve kalabalığın ağırlığı mı çöküyor üzerime? Klonlanmış insan grupları beni kendilerine mi benzetmeye çalışıyor acaba?

Sanki yaşamak için çok kasıyoruz.. Herkes maşallah başkalarına akıl satmaktan da çok hoşanıyor. Anasını satayım evlenen her arkadaşım bana "ne zaman evleneceksin?" diye soruyor? Ne önemli konuymuş evlenmek...Bitmiyor anasını satayım. Bok mu var acaba evlenmekte? Hakikaten anlamıyorum. Çocuk düşünmedikten sonra iki insan neden evlenmek ister onu da anlamış değilim? Tabi evlenmek için çocuk yapanları da unutmamak gerek. Ama tek bildiğim bana bu konudan geldiler. Çevremdeki yakın arkadaşlarımı kırmamak adına haykıramadığımdan buradan haykırmak istiyorum.

Gel gelelim kariyer derdine. Nereye koşturuyoruz? Ne için? Bu günlerde bunu düşünüyorum. Neden çalışıyoruz değil? "Neden rahat çalışamıyoruz?'"un cevabı asıl derdim. Bir stres, bir önünü görememezlik, bir güvensizlik ve isteksizlik...Günümüzü verimli geçirmek için bunları yaşamak zorunda mıyız? Sorguluyorum şu an mesela! Neden bu kaosun içerisinde yer alıyorum hayatta. Başka türlü mutlu olamaz mıyım? Daha sakin bir hayat, daha basit tercihler, rahat ve huzurlu sabahlar, öğlenler, akşamlar...

Mesela şimdi az önce buraya içimi dökerken dünyanın en saygısız, en terbiyesiz insanlarından biri beni aradı. bir iş ile ilgili son durumu öğrenmek istiyormuş. Yaklaşık 7 saniye süren konuşmayı aşağıda görebilirsiniz;

BEN: Merhabalar ! Nasılsınız?
O: Çalışmalar ne zaman gelecek? Sabah 10.00'da istiyorum!!
BEN: Perşembe gün içerisinde demiştiniz. Olabildiğinde erken paylaşırız.
O: Sabah bekliyorum

"Çattt" diye telefon kapanır. Şimdi ben bütün gün bu gerizekalıların terbiyesizliklerini çekerken ve haykıracağım hakaretlerim boğazıma dizilirken nasıl bu yazıyı sonlandıracağım bilemiyorum. O yüzden zorlamadan şimdilik çavv diyorum.